top of page

Yetkinlik Modelinin Oluşturulması

Yetkinlik Modelinin Oluşturulması ile kurumunuz çalışanlarının mükemmel performansın elde edilmesinde ayırt edici bilgi, beceri ve tutumları kapsayan gözlemlenebilir davranışlarını tespit edip, geliştirin.

TTI Success Insight'ın farklı raporları sayesinde kurumunuza özel yetkinlik modeli tasarlayıp çalışanlarınızı bu çerçevede değerlendirerek yetkinlik modelinize uygunluk seviyelerini belirleyebilir, güçlü ve gelişim alanlarını ortaya çıkarıp aksiyon alabilirsiniz. 

Çözümler için iletişime geçin

Yetkinlik Modelinin Oluşturulması

Günümüz kurumlarında çalışanlarının performansının arttırılması, üretimde yüksek kaliteye ve satış hedeflerine ulaşılarak kuruma rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu nedenle, bir kurumun başarıya ulaştıran önemli araçlardan birsinin de üstün performans olduğu söyleyebiliriz.

 

Performans arttırmanın yolu ise uygun yetkinliklere sahip çalışanlardır. Sürekli değişen koşullarda başarılı olabilmek için kurumlar çalışanlarının performans seviyelerini gözlemlemeli, geliştirmeli ve hedefler doğrultusunda bunu devamlı hale getirmelidir. Yetkinlik yaklaşımı kurumlara aynı zamanda iç kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmalarına fırsat vermesi nedeniyle önemli bir stratejik avantaj yaratmaktadır. 

Yetkinlik Modelinin Oluşturulmasına Giden Yol

Yetkilik modelinin oluşturularak yetkinlik bazlı yapılanmaya gidildiğinde, kurumdaki tüm pozisyonlar için gerekli yetkinlik seviyelerinin tespit edilmesi ve bu doğrultuda tanımların oluşturulması gerekmektedir. Bütün bunların kurumun vizyon, misyon, değerler, stratejiler ve örgüt kültüründen elde edilmesi, sistemin uygulanabilirliği açısından önemlidir.

Yetkinlikler sayesinde, kurum çalışanlarının öğrenmeye ve gelişmeye istekli olduğu yeni öğrenme kültürü oluştuğu bilinmektedir. Özet olarak, yetkinlik modelinin oluşturularak yetkinlik bazlı sistemin kullanılmasının hem kurum, hem de çalışanlar için sağlayacağı faydalardan bazılarını şöyle özetleyebiliriz:

  • Pozisyonlara doğru kişilerin yerleştirilmesi,

  • Çalışanların kariyerleri için ortak standartlar oluşturulması,

  • Eğitimlerin davranışlarla ilişkilendirilerek etkinliklerinin artırılması,

  • Çalışanları yaratıcı düşünme ve inisiyatif almaya teşvik etmesi,

Yetkinlik modelinin oluşturulmasında ve ölçümlenmesinde kullanabileceğiniz ihtiyacınıza yönelik farklı TTI SI envanteri hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurunuz. 

tti-si-cozumleri-liderlik-gelisimi-600x300.jpg
CTA_Background-2.jpg

Yekinlik Modeli Hakkındaki Çözümlerimizi Paylaşalım

Yetkinlik Modeli hakkındaki çözümlerimizi sizinle paylaşabilmek adına aşağıdaki formu doludurunuz.

Sizinle nasıl iletişime geçelim
bottom of page