top of page

Çözümler için iletişime geçin

Liderlik Gelişimi

Liderlik gelişimi, bir organizasyonun uzun vadeli başarısı ve verimliliği için kritik öneme sahiptir.

TTI Success Insight'in farklı raporları ile liderlerinizin potansiyelini ortaya çıkararak onları geliştirip elde tutma faaliyetlerinizi etkin bir şekilde sürdürebilirsiniz. 

Liderlik Gelişimi

Liderlik gelişimi, bir organizasyonun liderlerini yetiştirme ve geliştirme sürecidir. Bu süreç, liderlerin işlerini yönetme, çalışanları yönetme ve organizasyonun genel performansını artırmak için gerekli yetenekleri ve becerileri kazanmalarını içerir. Liderlik gelişimi, bir organizasyonun uzun vadeli başarısı ve verimliliği için kritik öneme sahiptir.

Modern iş dünyasında “liderlik” ve “yönetim” terimleri esas olarak aynı yetkinliğin tanımı için kullanılıyor: Başkaları vasıtasıyla sonuçlara ulaşma.

Liderlik tamamen insanlarla ilgilidir. Birbiriyle ilişkili birçok parçayı bir araya getiren bir beceri setidir: Vizyon, güven, etki, karakter, hizmet, motivasyon, ilham ve yetkilendirme bunlardan sadece birkaçıdır. Ancak dünyanın neresinde olursa olsun neredeyse tüm iş ortamlarında liderlik, liderin etrafındaki insanlarla nasıl çalışacağını anlama becerisine bağlıdır.

tti-si-cozumleri-performans-yonetimi-600x300.jpg

Liderlik Gelişimine Giden Yol

En etkili liderler ekiplerini tanırlar: Onları neyin harekete geçirdiğini, hangi güçlü yönlere sahip olduklarını, işlerini nasıl yapmayı tercih ettiklerini ve hangi faaliyetlerin onları heyecanlandıracağını veya şevklerini kıracağını bilirler.

Liderlik gelişimi, çeşitli yöntemlerle uygulanabilir:
 

  • Eğitim ve Deneyim: Liderlik becerileri, çeşitli kaynaklardan öğrenilebilir. Bu kaynaklar arasında kitaplar, dersler, çevrimiçi kurslar, sınıf eğitimi ve LinkedIn öğrenimi bulunur. Eğitim, liderlerin işlerin temellerini öğrenmelerine yardımcı olur.
     

  • Gerçek Dünya Deneyimi: Liderlik gelişimi, gerçek dünya deneyimi gerektirir. Her proje, başarılı olmasına bakılmaksızın, liderlerin sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir öğrenme fırsatıdır.
     

  • Mentörlük ve Koçluk: İnsan kaynakları departmanları ve İK direktörleri, koçluk ve mentörlük yoluyla liderleri destekler ve geliştirir. Zorlu görevlere itilmek, gerçek dünyada liderlik deneyimi kazanmanın bir başka yöntemidir.
     

  • Değerlendirme: Liderlerin mevcut durumunun farkında olmalı ve gelişime açık alanları belirlemelisiniz. Bu, liderlerin "uzmanlık laneti"nin atıl hale getirmesini önlemek için önemlidir.

TTI Success Insights çözümleri ile pozisyona en uygun liderleri seçmenize, onları geliştirmenize ve elde tutmanıza yardımcı olalım! 

CTA_Background-2.jpg

Liderlik Gelişimi Hakkındaki Çözümlerimizi Paylaşalım

Liderlik Gelişimi hakkındaki çözümlerimizi sizinle paylaşabilmek adına aşağıdaki formu doludurunuz.

Sizinle nasıl iletişime geçelim

İlginiz için teşekkür ederiz. Kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. 

bottom of page