top of page

Pozisyon Normu Oluşturma

"İşin dili olsaydı, neyi talep ederdi?’’ sorusunun cevabını önyargıların veya subjektif bakış açılarının etkisinde kalmadan bulun.

TTI Success Insight'in farklı raporları ile ele alınan pozisyon ile ilgili kuruma özel beklentileri ve normların belirleyip, adayları/çalışanları kuruma ve pozisyona özel bu norm ile kıyaslayıp işin talep ettiği profile ve performans seviyesine uygunluklarını ölçümleyebilirsiniz.  

Pozisyon Normu Oluşturma

Eğer “iş” konuşabilseydi, üstün performans için tam olarak ne tipte bir insana ihtiyacı olduğunu bize söylerdi. "İş" konuşamadığı için neyin önemli olduğunu ortaya çıkarmak üzere başka yollar bulmamız gerekir.

 

Eğitim seviyesi, deneyim ve teknik beceriler gibi bir iş için gerekli teknik özelliklerin belirlenmesi nispeten daha kolaydır. Ancak zor olan şey “hangi özellikteki insan”ın  bu işte başarılı olacağını; hem söz konusu role, hem de kurum kültürüne uygun olduğunu belirlemektir.

İş tanımlama (job benchmarking) çalışması, belli bir pozisyonda başarı için gerekli yetkinliklerin belirlenmesini sağlar. İş tanımlama çalışması, kimin işe alınacağını veya kimin alınmayacağını belirlemek için insanları kategorize eden bir yöntem değildir. Bunun yerine, yapısal bir şekilde işin gereklerini tanımlamak yoluyla doğru adayları belirleyebilmek  ve sonunda doğru iş ile doğru kişiyi eşleştirebilmek için yöneticilere bilgi sağlayan bir karar destek aracıdır.

Pozisyon Normu Oluşturmada kullanabileceğiniz farklı TTI SI envanterimiz mevcut. İhtiyacınıza yönelik öneri de bulunabilmek adına aşağıdaki formu doldurunuz. 

CTA_Background-2.jpg

Pozisyon Normu Oluşturmada Hakkındaki Çözümlerimizi Paylaşalım

Pozisyon Normu Oluşturmada hakkındaki çözümlerimizi sizinle paylaşabilmek adına aşağıdaki formu doludurunuz.

Sizinle nasıl iletişime geçelim

İlginiz için teşekkür ederiz. Kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. 

bottom of page