top of page

GÖZLENEBİLİR DAVRANIŞ / DUYGULAR KONUSUNDA TERCİH YAPMAK NE DEMEKTİR?

Updated: Apr 26

Tercih bir konuda seçim yapmak demektir. Bir şeyi yapmayı başka bir şey yapmaya nazaran seçmektir. Herhangi bir durumda, herhangi bir kişi herhangi bir davranış ortaya koyabilir. Ancak o davranışı ortaya koyduğu anda diğer davranışlar yerine o ortamda o davranışı sergilemeyi tercih etmiştir. Herhangi bir durumda, kendi kendimize bırakıldığımız zaman en rahat hissettiğimizi, en kolay geleni yapmak en doğal tercihtir.


Kendimizin olduğu kadar başkalarının da davranış şekillerini ve onların motivasyonlarını birbirinden ayırmak onları D, I, S, C diye guruplara ayırmak kadar kolay değildir. Insights Sistemi görsel olarak D, I, S ve C davranışları adı altında dört ayrı dilimde sunulur. Bu dilimler için kullanılan dört renk daha kolay bir anlama sağlar. Aslında her birimiz birer gökkuşağıyız. Her rengi ve tonlarını kendimizde taşıyoruz.


Yine de hepimizin farklı tercihleri vardır, dünyayı bu dört dilimden birinden daha rahat algılar ve tepki veririz. DISC (Insights) sisteminin kullandığı renkler, benzetmeler ve ikonlar bir bütün olarak kendini tanıma konusunda etkili bir yol oluşturur. Her renk tipi birbirinden tamamıyla ayrı olsa da her birey bu dört rengin farklı kombinasyonlarına sahiptir. Temel renginizi belirleyerek geniş bir çerçevede insanlar arasındaki temel mizaç farklılıklarını ayırt edebilirsiniz.


Davranışlarımızı anlamak ve davranışlarımızın diğer insanları nasıl etkilediğini fark etmek tavırlarımızda ani değişiklikler meydana getirecektir. Insights dilimlerinin bilinmesi bireysel farklılıkların yeniden tanımlanmasına yardımcı olur.


“Bilgelik her şeyin iki yönü olduğunu kabul etmektir.” Carl Jung


Davranış alışkanlıkları, insanların ihtiyaçlarını daha kolay karşılayıp hedeflerine daha kolay ulaşmalarını sağlar. Insights Renk Sistemi bireylerin ellerinde bulunan bu doğal yeteneğin değerini kavramalarına ve bu gücü müşteri bağlılığını geliştirmek için kullanmalarına yardım eder.


Sizlerde bir arada çalıştığınız kişilerin davranış alışkanlıklarını anlamak istiyorsanız TTI Success Insights araçlarının size rehberlik etmesine izin verin.2 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page