top of page

DAHA İYİ BİR İLETİŞİM İÇİN SOSYAL BECERİLERİ GELİŞTİRECEK 4 ETKİLİ YOL

Updated: Apr 26
Zihin yapınız kötü alışkanlıklardan kurtulmanıza yardımcı olacak.


Günümüzde, pek çok insan sosyal becerilerini geliştirmek için zaman harcamıyor. Metin mesajlarına ve kısa e-postaya alışkınız bu tür etkileşimler sosyal becerilerin gelişmesine bir katkı sağlamıyor.


Genel olarak, sadece bilgi almak istiyoruz ve hemen istiyoruz. Ayaküstü konuşmalar ya da karşımızdaki kişinin gününün nasıl geçtiğini öğrenmeye vaktimiz yok.


İster inanın, ister inanmayın; sosyal beceriler iş hayatında çok değerlidir.


Bir yönetici soğuk ve sert göründüğünde, çalışanlar da aynı şekilde yaklaşım sergileyeceklerdir. Bu tür kişisel bağlantılar, takımınızın işine karşı heyecan duymasını sağlar. İş yerinde sosyal ilişkiler nasıl gelişir?


Sosyal becerileriniz geliştirmek için yeterli zamanınız yok ise, kötü alışkanlıklarınıza karşı, bir daha yapmamak üzere, zihin yapınızı değiştirebilirsiniz.


Ek olarak, bilinçli şekilde iletişim kurmak ve eyleme geçmek zorunda olacaksınız.


Aşağıda, iş hayatında başarılı olmak için ihtiyacınız olacak en önemli sosyal beceri yöntemleri yer almaktadır.


1. Yüz yüze iletişim kurun. İletişimin başlıca ögelerini oluşturan mesajlar, yazışmalar, e-postalar gelişim sağlayacak asıl konuşma araçları değildir. Bunlar, yüz yüze iletişimin ardından gerçekleşen konuşma akışlarıdır. Sosyal becerileri geliştirirken, başkaları ile konuşmayı da öğrenmeniz gerekmektedir.


2. Dinleme yeteneğinizi geliştirin. Ne söylediğinizden ziyade beyninizde neyin canlandığı daha önemlidir. Diğer insanları doğrudan dinlemelisiniz. Konuşma boyunca ne söylediklerini tanımlamaya çalışın. Takım çalışmaları veya müşteri memnuniyetinin daimiliği açısından çok önemlidir.


3. Bilinçli olarak sohbetler açın. Bu günlerde iletişim oldukça gündemde. Aklınıza bir şey geldiğinde, mesaj çekin, paylaşımlarınızı güncelleyin ya da fikirlerinizi hızlıca söyleyin. Sohbetiniz esnasında anlatılanlara vurgu yapmak için önemlidir. Karşınızdaki kişi için de sohbetin gidişatına karşı duyarlı olun.


4. Pozitif bir tutum sergileyin. Birçok insan sosyal medya hesaplarında yaşamlarında karşılaştıkları olumsuz durumları da paylaşmaktadır. Birçok olumsuz yorum yapıyoruz ve okuyoruz. Olumsuz bir tavır sergilemek yerine, bunu pozitife çevirin. İşinize ve hayatınızda olup bitenlere karşı pozitif olun.


Kendi Sosyal becerilerinizi ve takımınızın yeteneklerini geliştirmeniz için yapabileceğiniz birkaç önemli noktaya yer verdik.


Bu konuda eylem planı oluşturmak ve farklı davranış tarzlarına karşı nasıl iletişim kurmanız gerektiğini öğrenmek için TTI Success Insights araçlarından faydalanabilirsiniz.


Merak ettiklerini, öğrenmek istediklerinizi bize yazın, çözümlerimiz ile size ilişkilerinizde eşlik edelim.

4 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page