top of page

ÇALIŞANI ELDE TUTMANIN (ASLINDA ÇOK DA GİZLİ OLMAYAN) SIRLARI

Updated: Apr 26
Bir tane teknoloji firmasından işe alım ve kültür hakkında neler öğrenebiliriz?


İyi bir çalışanı elde tutma yüzdesi bir çok şeyin göstergesidir: sağlam bir kültür, güçlü liderlik ve tutumlu işgücü. Ama bu yüzdeye kadar çıkabilmenin sırları nelerdir?


Belki de ortada bir sır yoktur. Sadece şirketlerin kabul etmekte güçlük çektikleri bazı saklı gerçekler vardır.


FirstRound.com’da son zamanlarda yazılan bir makaleye göre Silikon vadisinde bulunan Location Labs isimli bir teknoloji şirketinin çalışanı elde tutma yüzdesi %95. Sürekli değişen ve her şeyin hızlı olduğu bir yenilikçilik dünyasına göre oldukça yüksek bir yüzde.


Hayır, çalışanlarını mutlu etmenin sırlarının büyücülükle hiçbir ilgisi yok. Bu sırlar her firmanın öğrenmesi ve uygulaması gereken dersler. Aşağıda konuyla ilgili maddeler bulunmaktadır:


Sır 1: İşe Alımlara Yatırım Yapın: Başarılı bir firmanın gücü her zaman neredeyse ilk olarak işe alımların kalitesinden gelir. Location Labs bunu biliyor gibi görünüyor; çünkü iş tanımına çok fazla önem verip üzerinde duruyorlar ve iş görüşmelerini de yeteneklere göre değil, değerlere göre yapıyorlar. İşe alımlarını daha da güçlendirebilecek bir yöntem de her işi değerlendirmeye almaktır. Bir iş değerlendirme sistemi kullanarak, firmalar pozisyon için gereken ana sorumlulukları, üstün performans için gerekli yetenekleri ve o pozisyonda en iyi sonuçları ortaya koyacak davranış ve itici güçleri belirleyebilirler.


Sır 2: Gizli Yetenekleri Arayın: Location Labs yüksek çalışanı elde tutma yüzdesi için adeta taşlıkta elmas arıyorlar. Bunu iş görüşmesi sırasında insanlarla kişisel hayatlarındaki zorlukları ve bu zoruklarla nasıl başa çıktıklarını konuşarak yapıyorlar.

Taşlıkta elmas bulmak her zaman iş görüşmesi sırasında olmak zorunda değil. Bu yüzden biz çalışanın işe uyumunu her zaman destekliyoruz – bir kişi şirket için mükemmel bir çalışan olabilir ama o şirket içinde yanlış bir pozisyonda olabilir. Yıllarca bir şirkette çalıştıktan sonra departman değiştirip, davranışlarına, itici güçlerine ve yeteneklerine çok daha iyi uyan işe çok büyük başarılarla geçen çalışan örneklerini sayısız defa gördük.


Sır 3: Topluluk gibi bir kültür yaratın: Bu; ortalama bir kişinin evde geçirdiğinden çok işte vakit geçirdiğini düşündüğümüzde, sağlıklı bir çalışanı elde tutma yüzdesi için oldukça basit bir madde. Şirket yemekleri harika olabilir, ama çalışanların asıl istedikleri şirkete kattıkları için ödüllendirilmek ve yine katkıları sayesinde onaylanmak, açık bir iletişim ve kendilerini her gün azimli hissedebilecekleri bir iştir.


Location Labs’in uyguladığı kurallara tamamen sağduyu diyebiliriz, buna rağmen bir sürü şirket çalışanı elde tutmak için en iyi yöntem olan bu maddeleri uygulamıyor. Peki neden? Çünkü ilk seferinde doğru yeteneği keşfetmenin ve kötü işe alımlardan kaçınmanın sonuç olarak ne kadar önemli olduğu konusunda yeterli eğitime sahip değiller.


Sonuç olarak, çalışanı elde tutmanın sırrı ilk seferde daha maaş çekini uzatmadan önce doğru seçimi yapmaktır. Kötü işe alımların zararları ve ilk seferinde doğru işe alım yapmak konularında bilgi sahibi olmak için: www.ttisi.com.tr sayfasını ziyaret ediniz.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page